Turck BI10-Q14-AP45X2LD
SKU: CS3788025MPN: BI10-Q14-AP45X2LDAlternate Part #: 1584031UPC/EAN: 4047101201307
1584031 - FERRITE, RECT., DC, CABLE
Inductive Sensor
For Use in Vehicle Board Nets
- Rectangular, height 14 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- For vehicle board nets, 12 V and 24 V
- Increased interference immunity 100 V/m radiated acc. ISO 11452-4 and 100 mA BCI acc. to ISO 11452-2
- Load-dump protection acc. to DIN ISO 7637-2 (SAE J 113-11)
- Extended temperature range
- High protection class IP68/IP69K
- Protection against salt spray and rapid temperature change
- Laser engraved label, permanently legible
- DC 3-wire, 8.4…65 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
- E1 type approval from German federal office for motor vehicles
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Approvals | E1 type approval |
| Construction Size | 52 x 30 x 14 mm, Q14 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 8.6…65 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68/IP69K |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Special Feature | Commercial vehicle specification, Sn + |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |