Turck BI10-Q14-AD4X 7M
SKU: CS3788015MPN: BI10-Q14-AD4X 7MAlternate Part #: 4414561UPC/EAN: 4047101244632
4414561 - FERRITE, RECT., DC, CABLE
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 14 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- DC 2-wire, 10…65 VDC
- NO contact
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 52 x 30 x 14 mm, Q14 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.150 kHz |