Turck BI10-Q14-AN6X2
SKU: CS3788023MPN: BI10-Q14-AN6X2Alternate Part #: 1608320UPC/EAN: 4047101077827
1608320 - FERRITE, RECT., DC, CABLE
Inductive Sensor
- Rectangular, height 14 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 52 x 30 x 14 mm, Q14 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |