Belimo B277+AFRX24-MFT
SKU: CS3355283MPN: B277+AFRX24-MFT
Characterized Control Valve (CCV), 3”, 2-way, Cv 70 |Configurable Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Valve Size | 3” [80] |
| Cv | 70.0 |
| Flow Pattern | 2-way |
| Fail-Safe | Spring Return |
| Valve Trim | Stainless steel |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Close-Off Pressure ∆Ps | 100 psi |
| Transformer Sizing | 10 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Pressure Independent | NO |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 7.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 3 W |
| Electrical Connection | 18 GA appliance cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector |
| Overload Protection | electronic throughout 0…95° rotation |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Position Indication | Mechanical |
| Running Time (Motor) | default 150 s, variable 70…220 s |
| Running Time Fail-Safe | <20 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol |
| Controllable Flow Range | 75° |
| Pipe Connection | NPT female ends |
| Fluid Temp Range (Water) | 0…212°F [-18…100°C] |
| Connection | cable |
| Cv Range [Gpm] | 48…197 |
| Pipe Connection Type | internal thread |
| Kvs Range [M³/H] | 41…170 m³/h |
| Flow Characteristic | equal percentage |
| Servicing | maintenance-free |
| Valve Body | Nickel-plated brass body |
| Stem | stainless steel |
| Seat | PTFE |
| Stem Seal | EPDM (lubricated) |
| Characterized Disc | TEFZEL® |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Noise Level, Motor | 45 dB(A) |
| Body Pressure Rating | 400 psi |