Square D ATV320D11N4B
SKU: CS3341943MPN: ATV320D11N4B
variable speed drive, Altivar Machine ATV320, 11kW, 380 to 500V, 3 phases, book
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
ALTIVAR MACHINE ATV320
  • Network number of phases : 3 phases
  • Rated supply voltage : 380...500 V (- 15...10 %)
  • Supply frequency 50...60 Hz (- 5...5 %)
  • Motor power kW : 11 kW for heavy duty
  • Motor power hp : 15 hp for heavy duty
  • Line current : 35.4 A at 380 V for heavy duty, 27.2 A at 500 V for heavy duty
Attributes
4 Quadrant Operation Possible 1.0000
Ambient Air Temperature For Storage -25-70 °C
Ambient Air Transport Temperature -25-70 °C
Analogue Input Number 3.0000
Analogue Output Number 1.0000
Base Load Current At High Overload 3.3 A
Brake Chopper Integrated 1.0000
Braking To Standstill by DC injection
Communication Port Protocol Modbus serial# #CANopen
Discrete Input Logic positive logic (source)# #negative logic (sink)
Discrete Input Number 7.0
Discrete Output Number 3.0000
Emc Filter class C3 EMC filter integrated
Format Of The Drive book
Marking CE# #ATEX# #UL# #CSA# #EAC# #RCM
Maximum Acceleration Under Shock Impact During Operation 150 m/s² at 11 ms
Maximum Acceleration Under Vibrational Stress During Operation 10 m/s² at 13…200 Hz
Maximum Deflection Under Vibratory Load During Operation 1.5 mm at 2…13 Hz
Maximum Output Frequency 0.599 kHz
Maximum Output Voltage 500 V
Mounting Mode wall mount
Network Frequency 50…60 Hz
Nominal Output Current 27.7 A
Nominal Switching Frequency 4 kHz