Square D ATV320U11N4B
SKU: CS4803893MPN: ATV320U11N4B
variable speed drive, Altivar Machine ATV320, 1.1kW, 380 to 500V, 3 phases, book
Contact us for pricing and availability
Product Details
Variable speed drive, Altivar Machine ATV320, 1.1 kW, 380...500 V, 3 phases, book
Attributes
4 Quadrant Operation Possible 1.0000
Ambient Air Temperature For Storage -25-70 °C
Ambient Air Transport Temperature -25-70 °C
Analogue Input Number 3.0000
Analogue Output Number 1.0000
Base Load Current At High Overload 9.0 A
Brake Chopper Integrated 1.0000
Braking To Standstill by DC injection
Communication Port Protocol Modbus serial# #CANopen
Discrete Input Logic positive logic (source)# #negative logic (sink)
Discrete Input Number 7.0
Discrete Output Number 3.0000
Emc Filter Class C2 EMC filter integrated
Format Of The Drive book
Marking CE# #ATEX# #UL# #CSA# #EAC# #RCM
Maximum Acceleration Under Shock Impact During Operation 150 m/s² at 11 ms
Maximum Acceleration Under Vibrational Stress During Operation 10 m/s² at 13…200 Hz
Maximum Deflection Under Vibratory Load During Operation 1.5 mm at 2…13 Hz
Maximum Output Frequency 0.599 kHz
Maximum Output Voltage 500 V
Mounting Mode cabinet mount
Network Frequency 50…60 Hz
Nominal Output Current 3.0 A
Nominal Switching Frequency 4 kHz