Belimo LRX24-MFT
SKU: CS31313MPN: LRX24-MFT
Configurable, Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
Unit
1 in stock
remove
add
Product Details
Proportional Damper Actuator, Non-Spring Return-Fail-Safe, Output Power Supply 24 VDC Provides Power to Controllers.
Features:
  • True mechanical spring return - the most reliable failsafe.
  • Mount for clockwise or counterclockwise fail-safe.
  • Easy-to-adjust mechanical stop to limit damper rotation.
  • Check damper position easily with clear position indicator.
  • Don’t worry about actuator burn-out. Belimo is overload-proof throughout rotation.
  • Need to change control direction Do it easily with a simple switch (modulating actuators).
  • Built-in auxiliary switch is easy to use, offers feedback or signal for additional device.
  • Rugged metal housing withstands rough handling in the mechanical room.
  • 3 ft. cable and conduit connector eases installation.
Attributes
Control MFT/programmable
Fail-Safe Non-Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 5 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 2.5 W
Power Consumption In Rest Position 1.2 W
Overload Protection electronic thoughout 0…90° rotation
Operating Range 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, on/off, floating point)
Operating Range Y Variable Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V
Input Impedance 100 kΩ for DC 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM and On/Off
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Position Indication Mechanically, pluggable
Running Time (Motor) default 150 s, variable 35…150 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V