Belimo TFRB24-SR
SKU: CS2763323MPN: TFRB24-SR
Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, modulating
Unit
1 in stock
remove
add
Product Details
Attributes
Control modulating
Fail-Safe Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 4 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 2.5 W
Power Consumption In Rest Position 1 W
Electrical Connection 18 GA plenum cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor)
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA
Angle Of Rotation Max. 95°, 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch 0/1
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) 95 s
Running Time Fail-Safe <25 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP42
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Housing Material UL94-5VA
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V