Belimo AFRB24-SR
SKU: CS2709544MPN: AFRB24-SR
Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, modulating
Unit
7 in stock
remove
add
Product Details
AFR series actuators are used with B6 Series, Two Way Flanged Ball Valves.
Attributes
Control modulating
Fail-Safe Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 8.5 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 5.5 W
Power Consumption In Rest Position 3 W
Electrical Connection 18 GA appliance cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V, 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor)
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) 95 s
Running Time Fail-Safe <20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V