Turck BI1.5U-EG08-AP6X
SKU: CS2450586MPN: BI1.5U-EG08-AP6XAlternate Part #: 4600500UPC/EAN: 4047101150841
4600500 - UPROX, BARREL, DC, CABLE
Unit1 in stock
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M8 x 1
- Stainless steel, 1.4427 SO
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | M8 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4427 SO |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 1.5 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |