Eaton XTCE012B01TD
SKU: CS5007746MPN: XTCE012B01TDAlternate Part #: MSAA276880UPC/EAN: 04015082768805
Eaton XT IEC contactor
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 24 Vdc, 1NC, 12A, Frame B, 45 mm, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |