Eaton E50AS3P4
SKU: CS4871788MPN: E50AS3P4UPC/EAN: 782114627969
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 Heavy Duty Factory Sealed 6P+ Limit Switch,Within 0.003,4 Pin M12 Connector,10A at 240Vac,1A at 250Vdc,1NO-1NC,Die Cast Zinc,NEMA 1,3,3S,4,4X,6,6P,13,IP67,IP69K,10A,1A,14° to 201°F (-10° to 94°C),Side Push Roller
Attributes
| Accuracy | Within 0.003 |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240Vac, 1A at 250Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67, IP69K |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 201 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Side push roller |
Specifications
| SKU | CS4871788 |
|---|---|
| MPN | E50AS3P4 |
| UPC/EAN | 782114627969 |



