Turck NI30-Q130-ADZ30X2-B1131
SKU: CS189362MPN: NI30-Q130-ADZ30X2-B1131Alternate Part #: 42100UPC/EAN: 4047101092820
42100 - FERRITE, RECT., AC, CON. ⅞IN.
Inductive Sensor
- Rectangular, height 48 mm
- Active face in front
- Plastic, PBT
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ⅞” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 130 x 57 x 48 mm, Q130 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ⅞″ |
| Housing Material | Plastic, PBT |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 30 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |