Eaton C25DNJ350A
SKU: CS1691169MPN: C25DNJ350AAlternate Part #: E1C25DNJ350AUPC/EAN: 782116300723
Eaton definite purpose contactor





$158.24
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 550-600 Vac, 50/60 Hz, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, 65A, Box lugs(posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | E1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS1691169 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350A |
| Alternate Part # | E1C25DNJ350A |
| UPC/EAN | 782116300723 |




