Eaton C25DNJ250A-GL
SKU: CS4844951MPN: C25DNJ250A-GLAlternate Part #: D1C25DNJ250A-GLUPC/EAN: 786685627885
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 110V/50 Hz, 120V/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- or three-pole, 15-50A, two- and three-pole, Contactor,Global ratings, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
Specifications
| SKU | CS4844951 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ250A-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNJ250A-GL |
| UPC/EAN | 786685627885 |


