Square D XB5AVM4
SKU: CS1671596MPN: XB5AVM4
Pilot light, Harmony XB5, grey plastic, red, 22mm, universal LED, plain lens, 230...240V AC

Contact us for pricing and availability
Product Details
Harmony Complete Pilot Light
- Mounting Diameter: 22mm
- Shape of Signaling Unit Head: Round
- Cap/Operator or Lens Color: Red
- Light Source: Protected LED
- Bulb Base: Integral LED
- Rated Supply Voltage: 230-240V AC/DC 50/60 Hz
- Connections-Terminals: Screw Clamp Terminals
- Signaling Type: Steady
- Degree of Protection: NEMA 4X, 13
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Bulb Base | integral LED |
| Cap Operator Or Lens Colour | red |
| Cap Operator Or Lens Colour 1 | red |
| Compatibility Code | XB5 |
| Current Consumption | 14 mA |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Gcr Bridge | XB5AVCUST05 |
| Head Type | standard |
| Light Source | protected LED |
| Light Source Colour | red |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | CSA# #UL listed |
| Product Or Component Type | pilot light |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Terminals Description Iso N 1 | (X1-X2)PL |
Specifications
| SKU | CS1671596 |
|---|---|
| MPN | XB5AVM4 |











