Square D XB5AVG6
SKU: CS4813986MPN: XB5AVG6
Pilot light, Harmony XB5, grey plastic, blue, 22mm, universal LED, plain lens, 110...120V AC




Contact us for pricing and availability
Product Details
Blue complete pilot light plain lens with integral, Dia-22, LED 110…120V
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Bulb Base | integral LED |
| Cap Operator Or Lens Colour | blue |
| Cap Operator Or Lens Colour 1 | blue |
| Compatibility Code | XB5 |
| Current Consumption | 14 mA |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Gcr Bridge | XB5AVCUST04 |
| Head Type | standard |
| Light Source | protected LED |
| Light Source Colour | blue |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | CSA# #UL listed |
| Product Or Component Type | pilot light |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Terminals Description Iso N 1 | (X1-X2)PL |
Specifications
| SKU | CS4813986 |
|---|---|
| MPN | XB5AVG6 |











