Square D JGA36250
SKU: CS1664784MPN: JGA36250UPC/EAN: 785901939139
Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 18kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-85 °C |
| Breaking Capacity Code | G |
| Communication Interface | Modbus# #Ethernet |
| Continuous Current Rating | 0.80000001192093 |
| Control Type | toggle |
| Device Application | distribution |
| Long Time Pick Up Adjustment Range | 0.25…1 x In |
| Magnetic Hold Current | 1250 A |