Turck NI10-P18-AZ3X-B2331
SKU: CS149689MPN: NI10-P18-AZ3X-B2331Alternate Part #: 43752UPC/EAN: 4047101095821
43752 - FERRITE, BARREL, AC, CON. ⅞IN.

$180.78
Unit4 in stock
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30-V0
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ⅞” connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365080.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ⅞″ |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |
Specifications
| SKU | CS149689 |
|---|---|
| MPN | NI10-P18-AZ3X-B2331 |
| Alternate Part # | 43752 |
| UPC/EAN | 4047101095821 |





