Turck NI10-G18-AZ3X-B3331
SKU: CS2434712MPN: NI10-G18-AZ3X-B3331Alternate Part #: 4372192UPC/EAN: 4372192
4372192 - FERRITE, BARREL, AC, CON. ½I
UnitAvailable on backorder
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- ½” connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Electrical Connection | Connector, ½″ |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |