Eaton XTFRP40BCC
SKU: CS5009422MPN: XTFRP40BCCAlternate Part #: 3-1914-194AUPC/EAN: 782116618613
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 220 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009422 |
|---|---|
| MPN | XTFRP40BCC |
| Alternate Part # | 3-1914-194A |
| UPC/EAN | 782116618613 |

