Eaton XTAE012B10Y012
SKU: CS4999146MPN: XTAE012B10Y012Alternate Part #: 3-1802-1365AUPC/EAN: 782116844524
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,48 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999146 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10Y012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1365A |
| UPC/EAN | 782116844524 |


