Eaton XTAE012B10E3E008
SKU: CS4998904MPN: XTAE012B10E3E008Alternate Part #: 3-2235-2254AUPC/EAN: 786685044057
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,208 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |