Eaton XTAE007B10E3E008
SKU: CS4997550MPN: XTAE007B10E3E008Alternate Part #: 3-2235-574AUPC/EAN: 786685027241
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,208 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997550 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10E3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-574A |
| UPC/EAN | 786685027241 |

