Eaton XTAE012B01D3E008
SKU: CS4998505MPN: XTAE012B01D3E008Alternate Part #: 3-2235-1814AUPC/EAN: 786685039657
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998505 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01D3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-1814A |
| UPC/EAN | 786685039657 |


