Eaton T24M48S1516
SKU: CS4992190MPN: T24M48S1516Alternate Part #: T15E042UPC/EAN: 786680212031
Eaton General purpose ventilated transformer

$2,910.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 240V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 480 delta, 150°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480 delta |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992190 |
|---|---|
| MPN | T24M48S1516 |
| Alternate Part # | T15E042 |
| UPC/EAN | 786680212031 |


