Eaton T20P29S1516CU
SKU: CS4992158MPN: T20P29S1516CUAlternate Part #: T15E063UPC/EAN: 786680210495
Eaton General purpose ventilated transformer

$4,143.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 240 x 480V, Taps: 1 at +5%/2 at -5% x 2 at +2.5%/4 at -2.5%, SV 208V, 150°C rise, 15 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992158 |
|---|---|
| MPN | T20P29S1516CU |
| Alternate Part # | T15E063 |
| UPC/EAN | 786680210495 |


