Eaton T48M24S1516
SKU: CS4992542MPN: T48M24S1516Alternate Part #: T15E089UPC/EAN: 786680208676
Eaton General purpose ventilated transformer

$2,910.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 240 delta, 150°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 delta |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992542 |
|---|---|
| MPN | T48M24S1516 |
| Alternate Part # | T15E089 |
| UPC/EAN | 786680208676 |


