Eaton T24M48F1516
SKU: CS4992187MPN: T24M48F1516Alternate Part #: T15E092UPC/EAN: 786680210327
Eaton General purpose ventilated transformer

$3,588.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 240V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 480 delta, 115°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480 delta |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992187 |
|---|---|
| MPN | T24M48F1516 |
| Alternate Part # | T15E092 |
| UPC/EAN | 786680210327 |


