Eaton ECSD124SC
SKU: CS4859883MPN: ECSD124SCUPC/EAN: 786685222967
Eaton EDC series CurrentWatch DC current sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Switch up to 0.15A max AC, Switch up to 0.15A max DC, Isolated Solid State Relay, 0.15A at 240V AC/DC, Screw Terminals, 24V AC/DC input
Attributes
| Ac Current Max | 0.15 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.15A at 240V AC/DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Input Voltage | 24 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green LED, contact status: red LED |
| Operating Temperature | -4° to 122°F (-20° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859883 |
|---|---|
| MPN | ECSD124SC |
| UPC/EAN | 786685222967 |







