Eaton ECSD224SC
SKU: CS4859885MPN: ECSD224SCUPC/EAN: 786685222974
Eaton EDC series CurrentWatch DC current sensor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Switch up to 5A max AC, Isolated Solid State Relay, 5.0A at 240V AC, 30V DC, Screw Terminals, 24V AC/DC input
Attributes
| Ac Current Max | 5 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 5.0A at 240V AC, 30V DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Input Voltage | 24 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green LED, contact status: red LED |
| Operating Temperature | -4° to 122°F (-20° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859885 |
|---|---|
| MPN | ECSD224SC |
| UPC/EAN | 786685222974 |




