Eaton E56CDL50A2EB1
SKU: CS264381MPN: E56CDL50A2EB1UPC/EAN: 782113915791
Product Details
Eaton E56 Series Pancake Style Inductive Proximity Sensor, Sensor dist: 50 mm, 400 mA max AC, 2 - Wire AC, NO or NC, 400 mA at 250 Vac, 3 Pin Mini Connector, 20-250 Vac input, \< 2% accuracy, Auto reset, Un-shielded
Attributes
| Accuracy | < 2% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Connection | 3-pin mini connector |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO/NC |
| Contact Rating | 400 mA at 250 Vac |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 400 mA |