Eaton E56CAL70B1S1
SKU: CS492914MPN: E56CAL70B1S1Alternate Part #s: E56CAL70B1S1EAT-E56CAL70B1S1UPC/EAN: 782113378978
Eaton E56 pancake inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Proximity Pancake Sensor, E56, 2.75 in range, Straight, Unshielded, Output status, Mini, 400 mA at 250V, 3 pin, \<3%, 2-wire AC, NO, 90-260V 45/65 Hz
Attributes
| Accuracy | < 3% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Connection | Mini |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 400 mA at 250V |
| Enclosure Material | PPS housing, aluminum baseplate |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 90-260 V at 45/65 Hz |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 400 mA |
| Number Of Pins | 3.0000 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and auto-reset |
| Series | E56 |
| Type | Inductive Proximity Pancake Sensor |
Specifications
| SKU | CS492914 |
|---|---|
| MPN | E56CAL70B1S1 |
| Alternate Part #s | E56CAL70B1S1, EAT-E56CAL70B1S1 |
| UPC/EAN | 782113378978 |






