Eaton E56CDL40A2
SKU: CS4872557MPN: E56CDL40A2UPC/EAN: 782113591964
Eaton E56 pancake inductive proximity sensor
Contact us for pricing and availability
Product Details
E56 Series Pancake Style Inductive Proximity Sensor, Sensor dist: 40 mm, 400 mA max AC, 2 - Wire AC, NO or NC, 400 mA at 250 Vac, Screw Terminals, 20-250 Vac input, \< 2% accuracy, Auto reset, Shielded
Attributes
| Accuracy | < 2% |
| Actuator Function | Shielded |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO/NC |
| Contact Rating | 400 mA at 250 Vac |
| Enclosure Material | PPS housing |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 20-250 Vac |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 400 mA |