Eaton DA1-35012NB-A20C
SKU: CS4847001MPN: DA1-35012NB-A20CAlternate Part #: DA135012NBA20CUPC/EAN: 786685891194
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DA1 Series Enclosure Drive 600V output 600V input Three-phase mains connection/three-phase motor connection 600V Internal brake chopper LED display IP20 12.5A 3 kW FR3 5 Hp Variable torque AF drive 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 12.50A |
| Brake Chopper | Internal brake chopper |
| Display | LED |
| Frame Size | 3 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Horsepower | 5 hp |
| Input Voltage | 600 V |
| Nema Rating | IP20 |
| Output Voltage Max | 600 VLT |
| Output Voltage Max Uom | VLT |
| Output Voltage Min | 600 VLT |
| Output Voltage Min Uom | VLT |
| Phase | Three-phase main, three-phase motor |
| Power Consumption | 3 kW |
| Serial Interface | RS-485 CANopen |
| Special Features | Coated printed circuit boards |
| Torque Rating | VT |
| Type | AF drive |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4847001 |
|---|---|
| MPN | DA1-35012NB-A20C |
| Alternate Part # | DA135012NBA20C |
| UPC/EAN | 786685891194 |



