Eaton DA1-356D5NB-A20C
SKU: CS4847021MPN: DA1-356D5NB-A20CAlternate Part #: DA1356D5NBA20CUPC/EAN: 786685891170
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DA1 Series Enclosure Drive Three-phase mains connection/three-phase motor connection 600V 6.5A Internal brake chopper LED display IP20 6.5A 4 kW FR5 5 Hp AF drive 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 6.50A |
| Brake Chopper | Internal brake chopper |
| Display | LED |
| Frame Size | 5 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Horsepower | 5 hp |
| Nema Rating | IP20 |
| Phase | Three-phase main, three-phase motor |
| Power Consumption | 4 kW |
| Rated Operational Current | 6.5 A |
| Serial Interface | RS-485 CANopen |
| Special Features | Coated printed circuit boards |
| Type | AF drive |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4847021 |
|---|---|
| MPN | DA1-356D5NB-A20C |
| Alternate Part # | DA1356D5NBA20C |
| UPC/EAN | 786685891170 |



