Eaton DA1-353D1NB-A20C
SKU: CS4847013MPN: DA1-353D1NB-A20CAlternate Part #: DA1353D1NBA20CUPC/EAN: 786685891156
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive






$1,600.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DA1 Series Enclosure Drive Three-phase mains connection/three-phase motor connection 600V 3.1A Internal brake chopper LED display IP20 3.1A 4.5 kW FR2 2 Hp Constant torque AF drive 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 3.10A |
| Brake Chopper | Internal brake chopper |
| Display | LED |
| Frame Size | 2 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Horsepower | 2 hp |
| Nema Rating | IP20 |
| Phase | Three-phase main, three-phase motor |
| Power Consumption | 4.5 kW |
| Rated Operational Current | 3.1 A |
| Serial Interface | RS-485 CANopen |
| Special Features | Coated printed circuit boards |
| Torque Rating | Constant torque |
| Type | AF drive |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4847013 |
|---|---|
| MPN | DA1-353D1NB-A20C |
| Alternate Part # | DA1353D1NBA20C |
| UPC/EAN | 786685891156 |



