Eaton DA1-354D1NB-A20C
SKU: CS4847017MPN: DA1-354D1NB-A20CAlternate Part #: DA1354D1NBA20CUPC/EAN: 786685891163
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive, DA1 Series Enclosure drive, Three-phase mains connection/three-phase motor connection, 600 V, 4.1 A Internal brake chopper, LED display, IP20, 4.1 A, 2.2 kW, FR2, 3 Hp, Constant torque
Attributes
| Amperage Rating | 4.10A |
| Brake Chopper | Internal brake chopper |
| Display | LED |
| Frame Size | 2 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Horsepower | 3 hp |
| Nema Rating | IP20 |
| Phase | Three-phase main, three-phase motor |
| Power Consumption | 2.2 kW |
| Rated Operational Current | 4.1 A |
| Serial Interface | RS-485 CANopen |
| Special Features | Coated printed circuit boards |
| Torque Rating | Constant torque |
| Type | AF drive |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4847017 |
|---|---|
| MPN | DA1-354D1NB-A20C |
| Alternate Part # | DA1354D1NBA20C |
| UPC/EAN | 786685891163 |



