Eaton CN13KN000A
SKU: CS4840576MPN: CN13KN000AAlternate Part #: MSAA150537UPC/EAN: 786685545943
Eaton space-saving NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Horizontal mounting, No auxiliary contacts, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Contact Rating | 90 A |
| Horsepower | 50 hp |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Overload Relay | XTOE electronic |
| Relay | XTOE electronic |
| Size | 3 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840576 |
|---|---|
| MPN | CN13KN000A |
| Alternate Part # | MSAA150537 |
| UPC/EAN | 786685545943 |





