Eaton CE15KN3TB
SKU: CS586105MPN: CE15KN3TBAlternate Part #s: CE15KN3TBEAT-CE15KN3TBUPC/EAN: 782113981086
Eaton XT IEC contactor





$984.32
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 73A, 24 Vac, 50-60 Hz, 73A, Frame K, 60 Hz, Steel mounting plate, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 73A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 73 A |
| Frame Size | K |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS586105 |
|---|---|
| MPN | CE15KN3TB |
| Alternate Part #s | CE15KN3TB, EAT-CE15KN3TB |
| UPC/EAN | 782113981086 |


