Eaton CE15KN3DB
SKU: CS4838501MPN: CE15KN3DBUPC/EAN: 782113009070
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 73A, 550-600 Vac, 50-60 Hz, 73A, Frame K, 50-60 Hz, Steel mounting plate, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 73A |
| Coil Voltage | 550 Vac, 50/60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 73 A |
| Frame Size | K |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838501 |
|---|---|
| MPN | CE15KN3DB |
| UPC/EAN | 782113009070 |

