Eaton CE15KN3AB
SKU: CS181907MPN: CE15KN3ABUPC/EAN: 782113973463
Eaton XT IEC contactor





$984.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 73A, 110-120 Vac, 50-60 Hz, 73A, Frame K, 50-60 Hz, 5 hp, Steel mounting plate, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 73A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 73 A |
| Frame Size | K |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 5 hp |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS181907 |
|---|---|
| MPN | CE15KN3AB |
| UPC/EAN | 782113973463 |


