Eaton C25DRF240A
SKU: CS4845607MPN: C25DRF240AAlternate Part #: E1C25DRF240AUPC/EAN: 782116483150
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters ,15–50A, two- and three-pole, Open with DIN rail mounting adapter ,Box lugs (posidrive setscrew) , 24 Vac, 50/60 Hz ,1NO pressure plate
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 50 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845607 |
|---|---|
| MPN | C25DRF240A |
| Alternate Part # | E1C25DRF240A |
| UPC/EAN | 782116483150 |

