Eaton C65DRF340T
SKU: CS4846856MPN: C65DRF340TAlternate Part #: D1C65DRF340TUPC/EAN: 782116484058
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, Three-pole, 50A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846856 |
|---|---|
| MPN | C65DRF340T |
| Alternate Part # | D1C65DRF340T |
| UPC/EAN | 782116484058 |

