Eaton C25DRF3401T
SKU: CS4845623MPN: C25DRF3401TAlternate Part #: E1C25DRF3401TUPC/EAN: 782116483945
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 401A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing, 24 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845623 |
|---|---|
| MPN | C25DRF3401T |
| Alternate Part # | E1C25DRF3401T |
| UPC/EAN | 782116483945 |

