Eaton C25DRF240B
SKU: CS4845609MPN: C25DRF240BAlternate Part #: E1C25DRF240BUPC/EAN: 782116483167
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with DIN rail mounting adapter,15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor,50A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side),Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845609 |
|---|---|
| MPN | C25DRF240B |
| Alternate Part # | E1C25DRF240B |
| UPC/EAN | 782116483167 |

