Eaton C25DNJ350TD
SKU: CS4845313MPN: C25DNJ350TDAlternate Part #: E1C25DNJ350TDUPC/EAN: 782116313839
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, 40A, 40A,50A, Box lugs (hex socket allen head setscrew) and quick connect terminals, Non-reversing, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate,15-50A, two and three-pole
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 24 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845313 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350TD |
| Alternate Part # | E1C25DNJ350TD |
| UPC/EAN | 782116313839 |




