Square D LC1K1210B7
SKU: CS1648165MPN: LC1K1210B7
Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,440V 12A, 1NO aux, 24V AC coil, screw clamp terminals

$123.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Auxilliary Contact Composition: 1 NO- Rated Operational Current: 12A- Control Circuit Voltage: 24V AC 50/60 Hz- Non-Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Contactor Application | motor control# #resistive load |
| Device Application | control |
| Device Short Name | LC1K |
| Mechanical Durability | 10 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | CSA# #UL# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Utilisation Category | AC-1# #AC-4# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS1648165 |
|---|---|
| MPN | LC1K1210B7 |








