Square D LC1K1210M7
SKU: CS4178531MPN: LC1K1210M7
Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,440V 12A, aux. 1NO, 220...230V AC coil, screw clamp terminals

$123.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K contactor, 3P, AC-3 \<\= 440 V 12 A, 1 NO aux, 220...230 V AC coil
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Contactor Application | motor control# #resistive load |
| Device Application | control |
| Device Short Name | LC1K |
| Mechanical Durability | 10 Mcycles |
| Mounting Support | rail# #plate |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | CSA# #UL# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Utilisation Category | AC-1# #AC-4# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS4178531 |
|---|---|
| MPN | LC1K1210M7 |








