Square D LC1K1210P7
SKU: CS4811679MPN: LC1K1210P7
Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,440V 12A, aux. 1NO, 230V AC coil, screw clamp terminals

Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys K contactor, 3P, AC-3 \<\= 440 V 12 A, 1 NO aux, 230 V AC coil
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Contactor Application | resistive load# #motor control |
| Device Application | control |
| Device Short Name | LC1K |
| Mechanical Durability | 10 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | CSA# #UL# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Utilisation Category | AC-4# #AC-1# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS4811679 |
|---|---|
| MPN | LC1K1210P7 |







